Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Çince Tercüme

Çince veya başka bir deyişle Sinitik diller. Çin-Tibet dil ailesinin temel dallarından birini oluşturmaktadır, bu dil ailesinin diğer bir temel dalı ise Tibet-Birman dillerdir. Çin dilleri günümüzde 1,3 milyar insan tarafından konuşulmaktadır, bu insanların büyük çoğunluğu Çin Halk Cumhuriyetinde ve Tayvan’da (Çin Cumhuriyeti) yaşamaktadırlar. Pek çok ülkede de Çince konuşan azınlıklar bulunmaktadır.

Çincede çok fazla diyalekt bulunmakla birlikte tek bir Çince yazı vardır. Çincenin en büyük diyalekt grubu „Mandarin“ dir. Bunun yanı sıra kendi içlerinde de ayrı diyalektlere ayrılan yedi tane daha diyalekt bulunmaktadır. Bu sekiz birimin her biri, aslında batı dünyasının ölçümleri ile incelendiğinde kendi başlarına bir dil olarak kabul edilebilirler. Çin dilinin geçmiş yayılma alanını yeniden oluşturma neredeyse olanaksızdır, çünkü antik Çin’in komşuları tam olarak bilinmemektedir. Bu sebeple de Çince dillerinin halihazırdaki devletlerin dışında yayılıp yayılmadığı saptanamamaktadır.

Çince yazım işaretlerden oluşmakta ve her bir işaret prensipte bir kelimeye karşılık gelmektedir. 1958 yılında gerçekleştirilen yazı reformu ile birlikte resmi olarak kullanılan bazı işaretler basitleştirilmiştir, bunlar Çin Halk Cumhuriyeti ve Singapur’da kullanılmakla beraber, halen Tayvan ve Hong Kong’da eski geleneksel işaretler kullanılmaya devam edilmektedir. Aynı zamanda Çince yazım işaretlerini kullanan başka dillerde de, Japonca gibi Çin’in yazı reformu uygulanmamıştır. Ancak, Japonya 1946’da kendine özgü bağımsız işaret formlarını kullanmaya başlamıştır.

Çince – Türkçe Tercüme: Çince çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, sözlü veya yazılı talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Çinceye ve Çinceden Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’