Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Farsça Tercüme

Farsça, İran, Afganistan, Tacikistan, Türkmenistan, Bahreyn ve Irak’ta konuşulan Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran dalının bir dilidir. Farsça, Batı ve Merkez Asya’da konuşulan en önemli Hint-Avrupa dilidir. Yaklaşık 120 milyon insan Farsça konuşmaktadır, 70 milyonun anadilidir.

Geleneksel olarak bu dil, Avrupa ülkelerinde Persçe olarak tanımlanmaktadır, Perslerin merkez bölgesi olan güney İran’daki Fars (Pārs) bölgesinin adıyla anılmıştır. Arapçada p harfi olmadığından p harfi f ile değişmiş ve Farsi olmuştur. Farsça büyük değişime uğrayarak günümüzdeki halini almasına rağmen şu şekilde kategorilere ayrılır: Eski Farsça-Orta Farsça-Klasik Farsça-Çağdaş Farsça

Yeni Farsça orta çağda doğulu İslam Dünyasında en önemli bilim ve edebiyat dili haline gelmiş ve komşu Türk dilleri üzerinde büyük etkisi olmuştur. Pek çok Farsça kelime Avrupa dilleri tarafından da alınmıştır. Yeni Farsça 9. Yüzyıla kadar Orta ve Güneybatı Asya’nın standart dili olmuştur. Yeni Farsça antik İran’ın en önemli dillerinin bir karışımıdır. Her ne kadar bugünde dile Farsça dense de eski ve orta Farsçaya benzememektedir. Dil Merkez Asya’da geliştiğinden Doğu İran dillerinin de etkisinde kalmıştır.

Farsça – Türkçe Tercüme: Farsça çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, sözlü veya yazılı talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Farsçaya ve Farsçadan Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’