Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Latince Tercüme

Latince bir Hint-Avrupa dilidir ve Roma’nın merkezi olduğu Latium’un sakinleri Latinler tarafından konuşulan dilden gelmektedir. İlk yazıtlar M.Ö. 5 veya 6. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Latince Vatikan devletinin resmi dilidir.

Latince Roma İmparatorluğunun devlet diliydi ve batı Akdeniz bölgesinde hüküm süren ticaret diliydi. 17. Yüzyılda Ulusal dillerin güçlenmelerinden sonra Latince gittikçe önemini kaybetmeye başlamıştır. Konuşulan günlük Latince ‘den Roman dilleri ortaya çıkarken, Romalı yazarların kullandığı Latince günümüze kadar sadece bilim, edebiyat, politika ve kilisede kullanılan ölü bir dil olarak gelmiştir. Thomas von Aquin, Petrarca, Erasmus, Luther, Kopernik, Descartes ve Newton gibi bilginler eserlerini Latince yazmışlardır. 19. Yüzyıla kadar tüm Avrupa üniversitelerinde dersler Latince olarak verilmiştir. Latince kökenli pek çok kelime günümüzde Roman dil ailesinden olmayan İngilizce veya Almanca dillerinde de bulunmaktadır. Yeni teknik terimlerin ortaya çıkartılmasında halen Latince ’ye başvurulmaktadır.

Avrupa’nın dilbilimsel ve kültürel gelişimindeki olağanüstü anlamı nedeni ile Latince pek çok okul ve Üniversitede öğretilmektedir. Bazı akademik branşlar içinse Latince dil bilgisi kesinlikle gerekmektedir. Günümüzde Latince okullarda dil dersi olarak okutulmaktadır. Avusturya ve Almanya’da bulunan liselerin üçte birinde Latince bugün birinci, ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulmaktadır. Son 10 yıldır Latincenin ders olarak okutulmasının avantajları ve dezavantajları tartışılmaya devam etse de artan sayıda öğrenci Latinceyi yabancı dil olarak okumayı tercih etmektedir.

Latince – Türkçe Tercüme: Latince çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, yazılı talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Latinceye ve Latinceden Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’